Napoleono pušis

Trikamienė Napoleono pušis yra viena iš pačių įspūdingiausių Kurtuvėnų regioniniame parke. Aukštis - 22 m., kamieno apimtis - 3,3 m., skersmuo – per metrą. Manoma, kad šiam medžiui galėtų būti apie 300 metų. Netoliese nupjauta plonesnė pušis turėjo 250 metinių rievių.

Gailiškės kaimo gyventojai iš kartos į kartą perduoda pasakojimą apie Napoleono auksą, kurį prie senosios pušies užkasė traukdamasi prancūzų kariuomenė. Per daugelį metų legenda apie lobį buvo pagražinta įvairiais stebuklais - kalbėta, kad prie pušies vaidenasi.

Trikamieniai medžiai visuomet traukė žmonių dėmesį. Senovėje manyta, kad skaitmuo trys yra magiškas. Jis siejamas su kosmogoniniais vaizdiniais apie pasaulį bei jo padalinimą į tris plokštumas: viršutinę (dangus ir paukščiai), vidurinę (žemė, žmonės ir žvėrys) ir požeminę (tamsa, vanduo ir gyvatės). Šį pasaulio modelį vėliau perėmė krikščionybė (dangus - žemė - pragaras).

Pušis yra sparčiai augantis medis. Ypač greitai ji auga būdama 15–30 metų: vidutinis metinis aukščio prieaugis tada siekia apie 60 cm, o radialinis – apie 2 mm. Literatūroje nurodoma, kad pušis išauga iki 30–40 m., o kartais net iki 45-48 m. aukščio. Liemeningiausios, aukščiausios pušys ošia Punios šile. Čia auga ir aukščiausia Lietuvos pušis, siekianti 43 metrų aukštį (liemens skersmuo 62 cm). Šalyje storiausia, ko gero, yra jau nudžiūvusi Purviniškių pušis Švenčionių rajone, kurios skersmuo – 1,6 metro, o amžius – 350 metų. Mūsų regione storiausia pušis, matyt, auga Lenkijoje: jos liemens skersmuo siekia beveik du metrus.