Dirvonų kaštonas

Storiausias Kurtuvėnų regioninio parko kaštonas pavadintas nykstančio Dirvonų kaimo vardu. Seniau, šioje vietoje buvo viena iš šio kaimo sodybų. Manoma, kad vietovardis atsiradęs palyginti neseniai, dirbamuose laukuose įkūrus naują kaimą.

Kaštono aukštis - 17 metrų, kamieno skersmuo - 4,3 metro. Seniau medis turėjo tris kamienus, bet vieną nulaužė audra.

Paprastasis kaštonas (Aesculus hippocastanum) - gražus medis su plačia daugiašake laja, tinkamas auginti ir pavieniui, ir grupėmis. Dėl to kaštonus dažnai sutinkame ir kaimo sodybose, ir pakelėse, ir parkuose.  Paprastasis kaštonas – Lietuvoje paplitęs medis, nors labiau mėgsta šiltesnius kraštus. Ten užauga ir storesnis, ir aukštesnis (iki 36 metrų).

Kai kuriuose Lietuvos parkuose galima pamatyti iš Šiaurės Amerikos kilusių dekoratyvinių kaštonų. Renavo, Šateikių, Pakruojo, Palangos parkuose auga geltonžiedis kaštonas (Aesculus flava Aiton), Gelgaudiškio dvaro parke – glotniavaisis kaštonas (Aesculus glabraWild.), o Šiauliuose, buvusio Zubovų dvaro parke – raudonžiedis kaštonas (Aesculus pavia).

Kaštonas – atsparus įvairioms klimatinėms sąlygoms, ilgaamžis medis (gyvena 200-300 m.), bet jo mediena minkšta ir nepatvari. Kaštonų vaisiai naudojami vaistų, kosmetikos, skalbimo priemonių gamybai. Apie dygliuotas kaštonų sėklas sukurta graži mįslė: „Ežių namelis, veršių akelės“.