Vabzdžiai (Vabalai)

Miškuose, pelkėse, vandens telkiniuose gyvena daugybė rūšių mažų gyvūnėlių: vabzdžių, voragyvių, plika akimi nematomų vėžiagyvių, šimtakojų, moliuskų ir kitų, kuriuos vadiname bestuburiais. Iš šios grupės išsiskiria vabalai (dar vadinami kietasparniais), sudarantys vieną iš gausiausių, bet dar nepakankamai ištirtą vabzdžių būrį.

Iki šiol Lietuvoje priskaičiuota apie 3500 vabalų rūšių rūšių, bet, mokslininkų manymu, pusantro tūkstančių rūšių dar neaptikta. Apie Kurtuvėnų regioninio parko vabalų įvairovę taip pat dar nedaug žinome - iki šiol jų rasta tik 349 rūšių. 1978-1986 m. pietrytinėje ir rytinėje parko dalyje Stasys Gliaudys, ŠU zoologijos muziejaus įkūrėjas, rado 309 rūšių vabalų. Kai kurie labiau būdingi kitoms vietovėms - pvz., smiltyninis juodvabalis bei margasis grambuolys yra labiau pajūrio gyventojai, o žalioji anoplodera ir juosvasis grambuoliukas - Dzūkijos. S. Gliaudys aptiko 12 į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių vabalų. Tarp jų - šiandien jau išnykęs didysis puikiažygis ir jau 15 metų nebesutinkami žiaurieji puikiažygiai, didieji trumpasparniai medkirčiai, ūsuočiai dailidės, pjūklaūsiai kelmagraužiai, marmuriniai ir niūraspalviai auksavabaliai.

   2007-2009 metais tyrinėjant vandens vabalus sugauta pusšimtis naujų Kurtuvėnų regioniniame parke rūšių dusių, dumbliavabalių ir kūdravabalių. Viena dusių rūšis, dar netu rinti lietuviško pavadinimo (lot. Nebrioporus canaliculatus), Lietuvoje aptikta pirmąkart. Ji paplitusi Vakarų Europoje, bet į rytus nuo Lenkijos dar nebuvo pastebėta. Tyrimų metu nustatyta, kad kai kuriuose regioninio parko ežeruose ir Ventos - Dubysos kanale gyvena visoje Europos Sąjungoje saugoma dvijuostė nendriadusė. ES direktyvoje minima ir Gervėnų bei Dambos tvenkinių gyventoja - plačioji dusia. 

   Regioninio parko miškuose galima aptikti nekenčiamų kenkėjų - kinivarpų, straubliukų, lapgraužių, į Raudonąją knygą įrašytų didžiųjų bei pūzrinių skydvabalių. Jų lervos minta negyvų medžių mediena, todėl šie vabalai mielai įsikuria kertinėse miško buveinėse, kur gausu virtėlių bei stuobrių.