Vabzdžiaėdžiai augalai Kurtuvėnų regioniniame parke

Vabzdžiaėdžiai augalai Kurtuvėnų regioniniame parke

 

Vabzdžiaėdžiai augalai auga skurdžiuose dirvožemiuose. Trūkstant maisto medžiagų, savo racioną jie praturtina, gaudydami vabzdžius. Kurtuvėnų regioniniame parke ir direkcijai priskirtuose valstybiniuose draustiniuose aptinkamos trys gentys vabzdžiaėdžių augalų: saulašarės, tuklės ir skendeniai.

Saugoma Paprastoji tuklė (Pinguicula vulgaris) auga šarmingose žemapelkėse, apskritąsias ir ilgalapes saulašares galima aptikti aktyviose aukštapelkėse ir tarpinio tipo pelkėse. Ant savo lapelių šie augalai turi kotuotus „plaukelius“, kuriuose yra liaukutės, išskiriančios klijų pavidalo lipnų sekretą, kuriame įklimpsta nutūpę smulkūs vabzdžiai. Jiems pradėjus judėti, lapo kraštas užsiriečia ir į spąstus patekęs nelaimėlis suvirškinamas fermentų. Po to liaukiniai plaukeliai vėl išsitiesia.

Skendenių (Utricularia) lapai po vandeniu, šių augalų galima rasti Juodlės pelkėje, buvusio ežero vietoje likusiose vandens akyse. Dalis šio augalo lapų segmentų virtę maišeliais vabzdžiams gaudyti. Po vandeniu esantys lapų maišelių vožtuvai vandenį praleidžia tik į vieną pusę – į vidų. Smulkūs vandens gyvūnėliai lengvai patenka į maišelį, bet atgal išlįsti jau nebegali ir lieka jame. Į maišelį patekę vabzdžiai suvirškinami proteolitinio fermento, išskiriamo maišelio vidinės sienelės liaukų.

Kurtuvėnų regioniniame parke aptiktos trys skendenių rūšys: balinis, mažasis ir paprastasis.