Rūšių ralis grįžta!

Rūšių ralis grįžta!

 

Nuo 2013 m kasmet vykdavęs Rūšių ralis 2020 m buvo atšauktas, tačiau šiemet renginys grįžta ir spalio 1-3 d. vyks Kurtuvėnų regioniniame parke! Rūšių ralio tikslas – per beveik parą laiko komandose pastebėti ir atpažinti kuo daugiau rūšių - įvairių vabzdžių, grybų, paukščių, augalų... Ankstesnių metų rekordas buvo pasiektas 2018 m. Dubysos regioniniame parke – čia laimėtojų komanda užfiksavo net 1012 rūšių! Šiemet renginys vyks spalio pradžioje, kartu su kitu tradiciniu renginiu – Paukščių palydomis, tad tikimasi pastebėti daugiau migruojančių paukščių, taip pat šis metas palankus stebėti grybus ir kitas rudenines rūšis.

 

Rūšių ralio idėja

„Rūšių ralio“ idėjos autorius Žydrūnas Preikša prisimena, kad tokio renginio idėja gimė Punios šile: „Tuo metu šile dariau tam tikrus tyrimus. Bet susirinko daugiau gamtininkų, gal aštuoni, jie norėjo pasidaryti ekskursiją. Ir tada sugalvojome, jog einam per šilą ir registruojam visas rūšis, kiek tik jų rasime“, – prisimena Ž. Preikša.

Po turiningai praleistos dienos gamtininkams kilo idėja, jog tai galėtų būti varžybos – tačiau iškart nutarta, jog jos turėtų būti atviros visiems – ne tik gamtininkams profesionalams, kurie su konkrečiomis rūšimis dirba kasdien. Pirmasis „ralis“ ir įvyko ten, kur gimė idėja – Punios šile.

Paskui vyko raliai Margupio botaniniame draustinyje (Jurbarko r.), Renavo dvaro apylinkėse (Mažeikių r.), Labanoro girioje, Veisiejų, Dubysos ir Biržų regioniniuose parkuose. 2021 m spalio 1-3 d vyksiantis ralis Kurtuvėnų regioniniame parke – jau aštuntasis. Renginio vietą visuomet stengiamasi parinkti taip, kad ji nebūtų tam pačiam Lietuvos regione – kad buveinės ir randamos rūšys būtų kuo įvairesnės. Kasmet į renginį susirenka iki 100 dalyvių iš visos Lietuvos, nemaža dalis komandų dalyvauja kasmet.

Reportažą iš 2018 m Rūšių ralio galite pažiūrėti paspaudė šią nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=gWQEBzWhSfY&t=100s&ab_channel=Mokslosriuba

 

 

Trumpai apie taisykles

Rūšių ralyje dalyvauja komandos, sudarytos iš 2-5 žmonių. Komandos tikslas – nustatytoje teritorijoje per kiek mažiau nei parą laiko surasti ir atpažinti kuo daugiau rūšių. Galima registruoti rūšis ir pagal jų veiklos požymius – pėdsakus, ekskrementus, maitinimosi žymes. Tačiau draudžiama retas ir saugomas rūšis paimti iš jų gamtinės aplinkos, tokias rūšis rekomenduojama nufotografuoti. Renginio metu leidžiama naudotis pagalbinėmis priemonėmis: knygomis, internetu, žiūronais, mikroskopais.

Ralio pabaigoje komandos savo stebėtų rūšių sąrašus atiduoda komisijai, sudarytai iš įvairių sričių ekspertų (botanikų, entomologų, ornitologų, mikologų...) Rūšių registracija vyksta pasitikėjimo ir sąžiningumo principu. Taip pat komisija, vertindama pateiktus rūšių sąrašus, gali prašyti patikslinti, kur konkreti rūšis buvo pastebėta, kaip ją atpažinti, arba parodyti nuotrauką.

Kadangi į varžybas susirenka įvairaus pajėgumo gamtininkai profesionalai ir mėgėjai, jie suskirstomi į dvi lygas: A – profesionalų ir B – mėgėjų, kurios vertinamos ir apdovanojamos atskirai.

Vienas iš organizatorių, Lietuvos gamtos fondo direktorius E. Greimas pasakoja, kad Rūšių ralis turi nemažą pridėtinę vertę – jo metu randamos naujos retų rūšių radavietės.  Dar 2015 m Rūšių ralyje buvo netgi rasta nauja Lietuvai rūšis – drugys klevinė pamenė (Pammene regiana). 2019 m Biržų regioniniame parke buvo stebėtos kitos gana retos rūšys – mažasis erelis rėksnys, grybas korališkasis trapiagrybis, šikšnosparnis kūdrinis pelėausis.

 

Šiemet Rūšių ralis kviečia atvykti į Kurtuvėnų regioninį parką

 

Kurtuvėnų regioninis parkas įsteigtas išsaugoti ežeringo ir miškingo Kurtuvėnų kalvyno kraštovaizdį, Ventos ir Dubysos aukštupių ekosistemos stabilumą, savitą Vakarų ir Vidurio Lietuvos augaliją bei gyvūniją, šio krašto kultūros paveldo vertybes. Parko teritorija užima 17 252 ha plotą Šiaulių ir Kelmės rajonuose, turi 18 draustinių.

KRP plyti Žemaičių aukštumos pakraštyje, Ventos ir Dubysos upių takoskyroje, apimdamas visą Dubysos slėnį nuo ištakų iki santakos su Šventupiu. Šiaurės ir pietų kryptimis driekiasi kloniais ir ežerų duburiais atskirti 3 kalvagūbriai. Juos puošia stačiašlaitės kalvos, raguvynai, upių slėniai, žemyninės kopos, ozų labirintai, ledynmečio smegduobės. Daugiau kaip 80 proc. KRP teritorijos tenka miškams. Pagal miškingumą tai  trečias regioninis parkas Lietuvoje. Tarp miškų telkšo trys dešimtys nedidelių ežerų, sruvena dvi dešimtys upokšnių. Vertingiausi gamtos kompleksai saugomi draustiniuose, Buveinių apsaugai svarbiose teritorijose ir kertinėse miško buveinėse. Žuvininkystės tvenkiniai privilioja gausius migruojančių paukščių būrius.

Kurtuvėnų regioninio parko gyvoji gamta (flora ir fauna) ištirta nevienodai. Daugiausia duomenų turima apie induočius augalus, kurių rasta virš 750 rūšių. Samanų aptikta apie 150 rūšių. Ežeruose ir šaltiniuose apibūdinta virš 100 dumblių rūšių.

Iš bestuburių tyrinėta vabalų (apie 350 rūšių), drugių (virš 100 rūšių), žirgelių (46 rūšys) ir vorų (152 rūšys) įvairovė. Menkai tirti kiti vabzdžių būriai, parko teritorijoje gyvenantys moliuskai.

Daugiau duomenų turima apie stuburinius gyvūnus. Sugauta 17 rūšių žuvų, stebėta 10 rūšių varliagyvių, matytos 4 roplių rūšys. Atpažintos 172 paukščių rūšys, iš kurių perint rastos 102. Teritorijoje aptiktos 48 žinduolių rūšys.

Kurtuvėnų regioniniame parke labai menkai tyrinėta kerpės ir grybai, todėl rudenį ralio dalyviams miškingoje teritorijoje tikrai  yra ką veikti.

Daugiau informacijos apie Rūšių ralį ir registracija: www.rusiuralis.lt