IEŠKOMI SLAPUKAI VABALAI

IEŠKOMI SLAPUKAI VABALAI

 

Gausiai palijus, miškuose pradėjo dygti grybai. Jau galima rasti įvairiausių jų rūšių. Grybaujantys žino, kad grybus mėgsta ne tik žmonės, bet ir kirminai (grybinių uodukų lervos), šliužai, gyvena grybuose ir kai kurie vabalai. Tarp pastarųjų išskirtinis Manerheimo grybinukas, mokslininkų vadinamas plačiagalviu manerheimo trumpasparniu. Šis mažas juodos spalvos vabalas yra labai retas, saugomas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Gamtininkai jau keletą metų ieško naujų šių vabzdžių radaviečių. Gali būti, kad Lietuvoje šie vabalai yra riboto paplitimo: šiuo metu daugiausia jų radaviečių žinoma Šiaurės rytų Lietuvoje: Švenčionių, Zarasų rajonuose. Šiaulių apskrityje kol kas žinoma tik viena šio slapuko vieta Kelmės rajone miške už Užvenčio, kur vabalas rastas 2019 metų rudenį. Nepatvirtintais duomenimis, 2020 metais grybautojai jį buvo aptikę ir Kurtuvėnų regioniniame parke, tačiau įrodymui pritrūko nuotraukų ir tikslių radvietės duomenų (datos, vietos koordinačių).

Trūkstant duomenų, visus grybaujančius kviečiame ieškoti šių paslaptingų vabalų. Lietuvoje jie aptikti tikriniuose baravykuose, raudonikiuose ir lepšėse. Vabalai slepiasi grybų keperėlių apačiose, kur išgraužia plačius takus, išversdami grybieną kurmarausį primenančiais kauburėliais. Tiesa, tokius “kurmiarausius” išverčia ir kitos dvi šalyje aptinkamos grybinukų rūšys, tačiau jos skiriasi spalvomis.

Aptikus plačiagalvį manerheimo trumpasparnį (grybinuką), svarbu jį nufotografuoti, užrašyti radėjo vardą, pavardę, radimo datą, koordinates, jei žinote – miško kvartalą ir sklypą. Taip pat svarbu užrašyti, ant kokios rūšies grybo ir kiek vabalų radote, kokios medžių rūšys augo miške

Radę praneškite e-mail: giedrius.svitra@vstt.lt arba telefonu 865992702 ar 865758215. Jūsų duomenys pasitarnaus gamtai ir šios vabalų rūšies apsaugai.

 

Kurtuvėnų regioninio parko informacija