Pusiaužiemyje Barsukas pranašauja pavasarį

Pusiaužiemyje Barsukas pranašauja pavasarį

Sausio 25 d. kalendoriuje pažymėtas Pusiaužiemis. Šią dieną žmonės stebėjo gamtos ženklus ir spėjo ar greitai ateis pavasaris ir kokie bus metai. Žmonės tikėjo, kad tą dieną pabunda meška ir barsukas bei išlenda apsidairyti. Meškų urvo šiandiena Lietuvos miškuose nerasime. Bet barsukų (opšraus) urvus galime surasti.

Naisių kaime, Šiaulių raj., Kurtuvėnų regioninio parko Vainagių kraštovaizdžio draustinyje, ant kalvos yra vienintelis toks Lietuvoje, savivaldybės saugomas zoologinis gamtos paveldo objektas– Naisių barsukų kolonija. Šią koloniją aplankėme su buvusiu Kurtuvėnų girininkijos girininku Kazimieru Augiu. Jis yra vietinis gyventojas ir puikus miško žinovas. Deja, šioje barsukų kolonijoje aplink urvus barsukų įmintų sniege pėdsakų neaptikome. Šioje senoje, jau keletą dešimtmečių esančioje, kolonijoje barsukai dar kietai miega.

Kazimieras Augys pasiūlė aplankyti kitą, netoli paminklinės Naisių pušies egline paslėptą, nesenai jo atrastą barsukų koloniją. Čia prie vieno iš urvų pavyko atrasti barsukų pėdsakų. Bet išmintų takų nėra. Barsukų pėdsakas, su ryškiomis nagų žymėmis, labai panašus į meškos, tik gerokai mažesnis. Ne veltui barsukas vadinamas „mažąja meška“.

Liaudies tikėjimuose prieštaringai vertinamas greito pavasario spėjimas pagal barsuko elgesį. Dažniausiai minima, kad jei barsukas išlenda saulėtą dieną išsigąsta savo šešėlio ir lenda greitai atgal į urvą, tai pavasaris bus ankstyvas. Jei barsukas išlindęs vaikštinėja ir pripėduoja palikdamas takus, tai jis sugrįžęs į urvą verčiasi ant kito šono ir vėl užmiega. Tada pavasaris bus vėlyvas ir šaltas. Jau ne pirmą dešimtmeti stebime Pusiaužiemyje barsukų urvus ir dažniausiai šis spėjimas pasitvirtina.

Vienoje kolonijoje barsukai nebuvo išlindę. Kitoje kolonijoje pripėduota mažai, nors ir apsiniaukusios dienos. Spėtina, kad barsukas ilgai nebemiegos ir pavasaris bus ankstyvas. Sulauksim kovo mėnesio ir pažiūrėsim ar barsukai tiesą pranašauja.

 

Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos kraštotvarkininkas Darius Ramančionis.