SKAIČIAVOME ŽIEMOJANČIUS VANDENS PAUKŠČIUS

SKAIČIAVOME ŽIEMOJANČIUS VANDENS PAUKŠČIUS

 

Šių metų sausio viduryje jau 11-i metai skaičiavome žiemojančius vandens paukščius. Tokios apskaitos Lietuvos ornitologų draugijos iniciatyva vyko įvairiose šalies vietose, siekiant ne tik planuoti žiemojančių paukščių apsaugą, bet ir vertinant Vakarų Palearktikos vandens paukščių populiacijų gausą. Apskaitų metu surinkta informacija perduodama Wetlands International organizacijai.

Žiemojančių paukščių gausumas ir rūšių įvairovė labai priklauso nuo žiemos šaltumo: šaltomis žiemomis rūšių pasilieka mažiau, o sparnuočius galima sutikti tik ten, kur nėra ledo. Ši besibaigianti žiema buvo šilčiausia per visą stebėjimų laikotarpį, todėl matyta daug ir įvairių paukščių. Daugiausia Lietuvoje jų suskaičiuota trijų rūšių: didžiųjų ančių – apie 28800, klykuolių – apie 8000, nuodėgulių – apie 5000. Šią neįprastai šiltą žiemą gausiausia sparnuočių buvo Šilutės rajone – virš 13000. Šiaurės ir šiaurės vakarų Lietuvoje, Skuodo, Mažeikių, Akmenės, Kelmės, Raseinių ir Šiaulių rajonų, Šiaulių miesto upėse, tvenkiniuose, ežeruose ir kanaluose šiemet įprasti žiemojantys paukščiai buvo gulbės – nebylės ir giesmininkės, didieji dančiasnapiai, pilkieji garniai. Kai kur užsiliko sidabrinių ir paprastųjų, rečiau – rudagalvių kirų. Prie žuvininkystės tvenkinių stebėti jūriniai ereliai.

Surinkta duomenų ir apie retai ir negausiai žiemojančias paukščių rūšis. Šiaulių rajone, Bubių tvenkinyje matyti 4 didieji kormoranai, Daubarių tvenkinyje (Mažeikių r.) – du didieji baltieji garniai. Daugiausia retai žiemojančių vandens paukščių stebėta Raseinių rajone: Paupio tvenkiniuose – šeši mažieji dančiasnapiai, viena rudagalvė antis, devynios rudagalvės kryklės, Karpynės tvenkinyje – viena smailiauodegė antis.

Kurtuvėnų regioniniame parke: Kurtuvėnų žuvininkystės tvenkiniuose, Kurtuvos kanale ir Ventos – Dubysos perkase apskaitos metu aptiktos 9 žiemojančių vandens paukščių rūšys, iš kurių gausiausios buvo didžiosios antys (aptikta 91), gulbės giesmininkės (38) ir pilkieji garniai (13). Virš Kurtuvėnų žuvininkystės tvenkinius supančių kanalų žvejojo trys tulžiai; įdomu, kad aukščiau paminėtuose rajonuose šių spalvingų paukščių aptikta nebuvo.

 

 

Lietuvos ornitologų draugijos ir Kurtuvėnų regioninio parko informacija, nuotraukos L.Tautkienės