Pusiaužiemio žygyje aplankyti barsukai pranašauja vėlyvą pavasarį

Jau virš 10 metų rengiamas tradicinis  Pusiaužiemio žygis po Kurtuvėnų regioninio parko Pageluvio ežeryną. Tai unikali vieta, kur eidamas 10 km maršrutu pamatysi 10 skirtingų ežerų. Pageluvio kraštovaizdžio draustinyje gali gerėtis etaloniniu miškingo, ežeringo kalvyno kraštovaizdžiu. Čia žaliuoja storiausias regioniniame parke Zuikiškės ąžuolas ir stūkso du nesenai atrasti Pageluvio I ir II piliakalniai ant Barsukyno ozo. Tarp užpelkėjančių ežerėlių įsiterpę žemaūgiai pelkiniai pušynai – Europoje saugomos miškų buveinės. Ne veltui tiek metų šis žygis sutraukia šimtus gerbėjų. Šiais metais jame dalyvavo virš 110 žygeivių, kurie nepabūgo atodrėkio metu sušlapti kojų.

Žygis vyko vasario 3 d., nors kalendorinis Pusiaužiemis yra sausio 25 d. Tačiau liaudies papročiuose ir spėjimuose Pusiaužiemio laikotarpis tęsiasi nuo sausio 25 d. iki Grabnyčių (Perkūnyčių) vasario 2d. ar net iki Jauno Mėnulio pasirodymo. Tuo metu žmonės spėja ar greitai ateis pavasaris, kokie bus metai, ar derlingi. Vengdavo kai kurių ūkio darbų: medžius kirsti, vilnas verpti ir kt. Pabelsdavo į avilius, kad bitės ant kito korio apsiverstų, o į obelis, kad gerai derėtų.

Vienas iš Pusiaužiemio žygio tikslų buvo aplankyti barsukų urvus ir pažiūrėti ar barsukas jau pabudo ir apsivertė ant kito šono. Urvus ant Barsukyno ozo, šalia Barsukyno ežero radome, bet barsukų pėdsakų ir išmintų takų ne. Vietovardžiai liudija, kad šie žvėreliai čia gyvena nuo senovės. Daugiamečiai stebėjimai lankant barsukų urvus per Pusiaužiemi leidžia spėti, kad žvėreliai dar nepabudo ir, kad pavasaris greičiausiai bus vėlyvas. Tad taupykite malkas.

Visus žygio dalyvius sveikiname įveikus pusnis, kalnus, pelkes, medžių užvartas ir kitas kliūtis. Tikiuosi šį nuotykį atsiminsite ilgam. Iki kitų žygių.

 

Žygio vadovai Darius Ramančionis, Vidmantas Lopeta ir Irma Jazdauskaitė.