Blakės kareivėliai mėgsta liepų kaimynystę

Blakės kareivėliai mėgsta liepų kaimynystę

 

Kurtuvėnų dvaro sodyboje dažną stebina raudonais „vabalais“ aplipę senų medžių kamienai, nukritusios šakos. Iš tikrųjų tai ne vabalai, o vienos iš gražiausių blakių – blakės kareivėliai. Nuo vabalų jos skiriasi kūno sandara (vabalų antsparniai kieti, o blakių kietas tik antsparnių viršus) ir vystymuisi (vabalai vystosi, praeidami visas keturias stadijas: kiaušinėlis – lerva – lėliukė – suaugėlis; blakės neturi lėliukės stadijos).

Ant storo medžio kamieno mes matome suaugusias ir jaunas blakes. Suaugėlių skydo formos nugarėlė primena medinio kareivėlio veidą. Peržiemojusios pavasarį stebimos jau kovo mėnesį, vos tik atšyla. Ypač mėgsta liepas, maitinasi sėklomis, augalų sultimis, vabzdžių kiaušinėliais. Ant kamienų daugumą smulkių padarėlių sudaro blakių lervos, vadinamos nimfos; nuo suaugėlių jos skiriasi tuo, kad neturi kieto skydelio su „akimis“ ir trikampe „nosimi“.

Nors blakės kareivėliai pragraužia dalį liepų ir kitų medžių sėklų, kenkėjais jos nelaikomos. Paukščiai jų nelesa, kiti gyvūnai neėda, nes yra nemalonaus kvapo, ką signalizuoja jų ryški (įspėjamoji spalva).

Kurtuvėnų reg. parko informacija