Ankstyvojo pavasario ženklai

Fenologija – mokslas apie sezoninius gamtos reiškinius, metų laikus dalina į atskirus laikotarpius (periodus), turinčius savo pavadinimus. Pavasario periodai yra ankstyvasis, tikrasis ir vėlyvasis.

Ankstyvasis pavasaris nesutampa su kalendoriniu, o prasideda tada, kai parskrenda pirmieji paukščiai ir pražįsta pirmieji vietiniai pavasario augalai. Pagal šių augalų žydėjimo eiliškumą net galima daryti meteorologines prognozes.

Kuo pasižymi šių metų pavasaris Kurtuvėnų regioniniame parke ir jo prieigose,  koks jis palyginus su kitais metais ? Norėdamas atsakyti, praskleidžiu savo stebėjimų užrašus.

Vasario 16 d. nuo Kurtuvėnų tvenkinių atskrido pora gulbių giesmininkių; tai nenustebino, nes dalis gulbių žiemoja Lietuvoje. Vasario 27 d. virš Mekių kaimo jau suko ratus gervė. Pasigirdo kurapkos patinėlio “čirik” – šie paukščiai jau pasiskirstė poromis. Kitą dieną ties Bazilionais čireno dirvinis vieversys. Tiesa, gamtininkas ir medžiotojas Jonas Jankevičius šio paukščio balsą prie Kurtuvėnų girdėjo jau prieš vasario 20 d. Kovo 6 d. Rimučių kaime javų želmenis skabė septynios žąsys. Kovo 8 d. ties Simoniške girdėjosi miškinio vieversio – ligutės “liulenimas”, o sename Kurtuvėnų parke burkavo keršulis. Visos šios datos labai ankstyvos. Šiais metais buvo menkas įšalas ir labai anksti pradėjo tekėti klevo sula.

Kovo 3 d., įprastu laiku (kovo 4 –a – varnėnų, kitaip “špokų” diena) parskrido varnėnai. Kovo 10 d. pro Sauginius praskrido kelios pempės. Kovo 14 d. Gylio tvenkinyje plaukiojo kelios klykuolių poros. Šio mėnesio vidury pragydo juodieji strazdai (pavieniai paukščiai žiemojo). Kovo 19-ą, Pempės dieną, Blužgalio kaime tupėjo ankstyvas –pirmasis iš Afrikos grįžęs baltasis gandras. Įdomu, kad šių paukščių poros nariai žiemoja atskirai, “vyriškiai” į lizdą grįžta maždaug savaite anksčiau.

  O ką prognozuoja pavasario augalai ? Pirmiausia pražįsta trys ankstyvojo pavasario au galų rūšys: paprastasis lazdynas, baltalksnis Ir ankstyvasis šalpusnis. Tokia seka jie žydi tais metais, kai vyrauja pietinės oro masės ir gamtos reiškiniai vyksta anksčiau nei įprasta (vėlyvais pavasariais šie augalai žydi atvirkščia seka). Tokiais metais įprastai vasaros būna šiltos, o rudenys palankūs žemės ūkio darbams.  

Šiais metais lazdynai pražydo jau kovo 8-ą dieną. Kovo 17 d. paupyje ties Simoniške baltalksniai buvo išskleidę žirginius ir atrodė, kad netrukus pražys. Tuo tarpu šalpusnių dar nesimatė. Taigi, akivaizdu, kad šių metų pavasaris ankstyvas, o augalų žydėjimo eiga rodo, kad ir vasara turėtų būti šilta.

Ankstyvasis pavasaris baigsis, kai kvapniais žiedynais (geltonais „kačiukais”) pasipuoš blindė – tikrojo pavasario pranašas.

 

                                  Kurtuvėnų regioninio parko ekologas Vidmantas Lopeta