Hipoterapija (gydomasis/terapinis jojimas) vaikams ir suaugusiems

Kurtuvėnuose atidarytas Šiaulių universiteto hipoterapijos centras

2014 m. rugsėjo 24 d. Šiaulių rajone įsikūrusiame Kurtuvėnų regioninio parko žirgyne iškilmingai duris atvėrė Šiaulių universiteto hipoterapijos centras, kurio steigimą inicijavo Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto Sveikatos studijų katedra ir Kurtuvėnų regioninis parkas. Atidaryme dalyvavusiems Šiaulių universiteto, Šiaulių rajono, Šiaulių miesto, LR Seimo, visuomenės atstovams ir žurnalistams buvo pristatyta Hipoterapijos centro veikla ir perspektyvos.

Centro atidarymo metu kalbėjusi SGNSF Sveikatos studijų katedros vedėja doc. Daiva Mockevičienė nuomone, patys geriausi kineziterapijos metodai yra tie, kurie remiasi į žmogaus psichomotorinę raidą. Tuo būtent pasižymi hipoterapija, kuri yra viena iš priemonių, įgalinančių padėti žmogui atstatyti kai kurias fukcijas. D. Mockevičienė: „Mūsų katedros draugystė su Kurtuvėnų regioniniu parku jau tęsiasi 9 metus, todėl Hipterapijos centras neatsirado ant tuščios vietos, o turi tam tikrą pagrindą. Centre galėsime ne tik atlikti įvairius tyrimus, bet ir teikti įvairias paslaugas, padėti vaikams ir suaugusiems, turintiems įvairių sutrikimų ir negalių. Čia numatoma mokslinė tiriamoji veikla, studentų praktikos ir kitos veiklos. Numatome rengti podiplominius kursus neformalaus ugdymo specialistams (logopedams, spec. pedagogams, kineziterapeutams), kad jie galėtų susipažinti su hipoterapijos metodu“.

Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto (SGNSF) Sveikatos studijų katedros lektorė Jurgita Rutkienė supažindino susirinkusius su hipoterapija, kurios tikslas išsaugoti žmogaus fizinius,. psichinius ir socialinius gebėjimus bei įgyti naujų įgūdžių ir patirties.

„Kurtuvėnų regioniniame parke įsikūrusiame žirgyne hipoterapijos elementus pradėjome taikyti prieš 15 metų, tačiau tuomet tai dar buvo menkai žinoma sritis Lietuvoje. Pradėjome domėtis, važinėtis pas kolegas užsienyje. Vėliau prasidėjo bendradarbiavimas su Šiaulių universitetu, kurio dėka gavome daugiau teorinių žinių. Taip ir kilo mintis, kad pribrendo laikas atidaryti hipoterapijos centrą“, – apie centro atsiradimą kalbėjo Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis.

Hipoterapijos centro atidarymu džiaugėsi visi kalbėjusieji – Šiaulių universiteto rektorius prof. Donatas Jurgaitis, mokslo ir meno prorektorė pof. Stefanija Ališauskienė, SGNSF dekanė prof. Ingrida Baranauskienė, Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas, Šiaulių m. pavaduotoja Danguolė Martinkienė, LR Seimo narė Rima Baškienė, Lietuvos Saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė ir kt.

Šiaulių universiteto rektoriaus D. Jurgaičio nuomone, yra puiku, kad Socialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas, esantis vienintelis Lietuvoje, generuoja naujas idėjas ir atidarė šį unikalų ir vienintelį Lietuvoje Hipoterapijos centrą. „Manau, kad šis centras bus naudingas ir studentams, ir mokslininkams, ir visuomenei. Čia  visi pajusime ryšį su gamta“ – sakė rektorius.

2016 m. Šiaulių universiteto Hipoterapijos centras pakeitė pavadinimą į Šiaulių universiteto sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centrą. 

 

Šiaulių universiteto sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras

Adresas:

Vasario 16-osios g. 26;  Šiauliai

Parko g. 2, Kurtuvėnai, Šiaulių r.

 

Kontaktai:  

Direktorė Daiva Mockevičienė

Tel. 8 (41) 595 733, mob. +37068616995

El.p. daiva.mockeviciene@su.lt

 

Kontaktinis asmuo: SHSC vyresnioji specialistė Daiva Kančelkienė

Tel. (8 41) 595 733; mob. +370 61699109; El. p. shsc@su.lt
 

Hipoterapijos specialistai:

Vyresnioji specialistė Jurgita Rutkienė

el. p.  simonyte.j@gmail.com

mob. tel. +37068230745


Vyresnioji specialistė Indrė Jankevičienė,

el. p. jankevičienė.indre@gmail.com

mob. tel. +37063870438

 

Darbo laikas:

(I-V): 8.00 – 17.00 val.

  Universitetinis sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras yra Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos ir Šiaulių universiteto Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto padalinys, veikiantis pagal jungtinę bendradarbiavimo sutartį.

  Pagrindinis centro tikslas – plėtoti hipoterapijos paslaugas neįgaliesiems, specialiųjų poreikių turintiems asmenims, padėti jiems integruotis į visuomenę; teikti hipoterapijos paslaugas neįgaliesiems bei specialiųjų poreikių turintiems asmenims, taikyti hipoterapiją rekreacijai bei reabilitacijai, vykdyti mokslinius tyrimus ir plėtoti praktinę bazę studentams.

 Prioritetinės centro veiklos kryptys: hipoterapija; terapinis jojimas; jojimas; sportinis jojimas neįgaliesiems; per neformaliąją suaugusiųjų švietimo koncepciją specialistų rengimo organizavimas; mokslinių tyrimų ir studentų praktikų organizavimas ir vykdymas.

Hipoterapija (gydomasis jojimas)

Hipoterapija (Hippos – tai graikų kilmės žodis, reiškiantis arklį) - gydymas, panaudojant arklį. Tai terapija, kurios metu arklys, jo judesiai atveria žmogui naujų judėjimo ir suvokimo galimybių. Dar labiau specifiškesnis paaiškinimas – tai arklio judesiai iššaukia raitelio atsakomuosius judesius.

Hipoterapija - gydymo metodas taikomas funkciniam judėjimo įgūdžių atkūrimui/išmokimui. Todėl ši terapija labiausiai tinkama taikyti pacientams su judėjimo sutrikimais.

Hipoterapijoje pagrindinis dėmesys sutelkiamas į jojančiojo padėtį ir reakciją judant arkliui. Terapeutas tuo metu kontroliuoja žirgo judesius, analizuoja paciento reakcijas ir parenka atitinkamai gydymą.

Šios terapijos tikslas – pagerinti paciento laikyseną, pusiausvyrą, judėjimo funkcijas ir kasdieninius gyvenimo įgūdžius.

Kodėl būtent pasirinktas arklys?

• arklys suteikia žmogaus eisenos įspūdį;
• arklys sumažina judesių ribotumą;
• arklys sumažina funkcinius raumenų asimetrinius pakitimus;
• arklys žadina teigiamus jausmus.

Hipoterapijos indikacijos:

• cerebrinis paralyžius;
• raumenų distrofija;
• sulėtėjęs vystymasis;
• protinis atsilikimas;
• dauno sindromas;
• autizmas;
• ortopedinės ligos ( laikysenos sutrikimas, skoliozė, hipermobilumas)
• įgimta stuburo išvarža;
• mokymosi ir kalbos sutrikimai;
• multipleksinė sklerozė;
• sensorikos sutrikimai;
• smegenų traumos;
• potrauminės būklės;
• aklumas;
• psichinės ligos (šizofrenija, neurozė, stresas, depresija, asmenybės sutrikimai, elgesio ir emocijų problemos ir kt.);
• amputacija;
• reumatoidinis artritas.

  Atsižvelgiant į paminėtas indikacijas galime teigti, kad hipoterapija yra daugiafunkcinė gydymo forma. Pavyzdžiui, gydymo tikslas yra stiprinti liemens raumenis, dėka ko gerėja laikysena, kvėpavimas ir kalba. Taip pat gerėja psichomotorinės funkcijos bei sensoriniai procesai, o tai galima būtų apibendrinti, kaip judesių įvairumą. Kitaip tariant, paciento adaptuotas atsakas – reakcija į aplinką ir žirgo judėjimą, parodo funkcijos pagerėjimą. Tai reikšminga veikla, bet kuriam pacientui, kuriam būdingas liemens silpnumas, silpna dubens kontrolė, sumažėję bendri judėjimo įgūdžiai, ribotas motorinis planavimas ir sumažėjęs sugebėjimas apdoroti sensorinę informaciją.         Taikant šią terapiją neįgaliesiems ar sergantiems anksčiau minėtomis ligomis vaikams ir suaugusiems, matoma akivaizdi nauda fizinėje, psichologinėje, socialinėje ir pedagoginėje srityse.

PASLAUGOS IR KAINOS

(ČIA GALITE ĮSIGYTI  DOVANŲ ČEKIUS VISOMS PASLAUGOMS)

Paslauga

Kaina
(Eur / 1 asm.)

Kaina su nuolaida nuolatiniams klientams
(Eur / 1 asm.)

Individuali kineziterapijos konsultacija – diagnostika prieš gydomąjį (terapinį) jojimą.

(Trukmė iki 60 min.)
Asist. J. Rutkienė
(Vieta:  Šiaulių universiteto sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras, Kurtuvėnai, Parko g. 2)

17,40

-

Gydomasis (terapinis) jojimas.

(Trukmė iki 45 min.)
Asist. J. Rutkienė
(Vieta:  Šiaulių universiteto sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras, Kurtuvėnai, Parko g. 2)

14,50

11,60